Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe
Relacja Natalii z obozu na Żarze

Żar leje się z nieba!

Relacja z II turnusu obozu żaglowo-falowego GSS-KSS Żar 2013

 

Przyjechałam na Żar wtorkowym popołudniem, 5 listopada - w czwarty dzień trwania obozu. Bez szybowca, bez samochodu - za to z plecakiem świeżo okurzonym po górskich wyprawach - takie ad hoc, ale jednak planowane. A dlaczego nie? ....

 

 

 


29 Listopad 2013
Projekt Sebastiana Kawy - Himalaya Gliding

Na stronie Himalaya Gliding Projekt znalazł się bardzo miły wpis o naszej organizacji. Dziękujemy :)

"W gorączce szukania/dopinania spraw w cieniu pozostawała pierwsza organizacja i zespół ludzi dzięki którym wyprawa przeszła ze strefy marzeń do konkretów: Karkonoskie Stowarzyszenie Szybowcowe.
Główny instrument wyprawy - szybowiec - został wypożyczony właśnie przez jednego z jej członków. Aparaturę tlenową niezbędną do planowanych długotrwałych skrajnie wysokich lotów specjalnie dla wyprawy zakupiło Stowarzyszenie. Od tego momentu wszystko zaczęło się toczyć... Jednocześnie, w trakcie przygotowań do wyprawy, Stowarzyszenie kontynuowało swoją działalność, prowadząc 2 międzynarodowe obozy szkoleniowe dla ponad 90 osób owocujące około 1000 wylatanych godzin, wieloma diamentami, wieloma uzupełnieniami uprawnień, a przede wszystkim niezapomnianymi wspomnieniami. W trakcie jednego z tych obozów przyszła wiadomość że uczestnik wiosennych obozów organizowanych przez KSS, Matthew Scutter, zdobył tytuł Mistrza Australii w klasie 15m i będzie reprezentował swój kraj na MŚ w przyszłym roku w Lesznie - planując wpierw trening z członkami KSS. Lista osiągnięć w których KSS ma swój udział tylko w tym roku jest naprawdę imponująca. Na koniec trzeba też wspomnieć że duża część programów/wywiadów medialnych o wyprawie była nagrywana i/lub organizowana przy wsparciu Stowarzyszenia. To się nazywa animator..."

Źródło: facebook - Everest-Gliding

 

 


15 Listopad 2013
Obóż Żaglowo-Falowy GSS-KSS "Żar 2013

Do chlubnej historii współpracy KSS-GSS przeszedł Obóz Żaglowo-Falowy GSS-KSS "ŻAR 2013". Współpraca KSS-GSS rozpoczęta w 2012r od dość przypadkowej rozmowy przed hangarem, zorganizowana wtedy po raz pierwszy "ad hoc" w ciągu 2 tygodni, natychmiast rozrosła się do 200 zapytań internetowych i dwóch turnusów na 70 osób.

Gdy na początku września b.r. ogłosiliśmy zapisy na edycję 2013r., w ciągu 5 dni mieliśmy komplet ponad 40 zgłoszeń na tygodniowy turnus. Ogłosiliśmy zapisy na drugi turnus i gdybyśmy mieli jakiś trzeci i może czwarty termin, to wypełnilibyśmy lotnisko chętnymi do podnoszenia kwalifikacji lotniczych. W sumie, obóz pomieścił ponad 80 osób w dwóch turnusach. Latali z nami piloci z Danii i Austrii, Kanady i USA.

Obozy KSS-GSS, to nie tylko latanie, ale też szkolenia teoretyczne z różnych dziedzin wiedzy lotniczej, medycyny, psychologii, ratownictwa, które przeprowadzane były po zakończeniu lotów przez kilkunastu wykładowców a niektórzy specjalnie w tym celu, na własny koszt, przyjechali z odległych miejsc.
Szkolenia nie byłyby możliwe bez blisko 40 instruktorów, którzy absolutnie z własnej inicjatywy, z całej Polski, przyjechali we własnym wolnym czasie i na własny koszt, aby dołożyć swoją cegiełkę i przysłużyć się naszej wspólnej inicjatywie podnoszenia kwalifikacji i przygotowania do wyczynu pilotów-szybowników. Sebastian Kawa znalazł mnóstwo czasu, mimo swoich przygotowań do lotu w Himalaje, aby latać z chętnymi pilotami, holować i szkolić teoretycznie.

Piloci uczestniczący w Obozie prezentowali cały przekrój wiekowy; najstarszy, Witold z Kaliforni, USA, wznawiający się po 50(!) latach lotniczej  bezczynności, w pierwszym podejściu zaliczył egzamin w PLKE i zamierza dalej latać. Nalot pilotów biorących udział w Obozie na ogół zawierał się w granicach 50-300 godzin.

W czasie dwóch tygodni trwania naszego Obozu 64 szybowce wylatały 1167 godzin, w 678 lotach, obsłużonych przez 4 samoloty holujące, wielu pilotów-holowników, którzy przepracowali w powietrzu blisko 66 godzin.


Ryszard Bendkowski
14 Listopad 2013
Żaglowe latanie Podhorzany 2013

Wzorem lat ubiegłych, od 28.09 do 06.10, planujemy spędzić miło czas latając przy zboczu w Podhoranach koło Ronova.

Warunki uczestnictwa pozostają takie jak w ubiegłym roku, zgłoszenia mailowo na kssjezow@gmail.com (tytuł "Podhorzany 2013")

W związku ze sporą ilością zgłoszeń (w zasadzie mamy komplet, 15 osób spoza KSS) oraz niezłymi prognozami - POTWIERDZAMY wstępnie planowany termin. Jeśli będą kolejni chętni, to możemy przyjąć jeszcze dwie-trzy osoby.

Do zobaczenia !

Marek Jóźwicki
19 Wrzesień 2013
KSS partnerem Everest Gliding Project
Na zakończonym właśnie Karkonoskim Spotkaniu Szybowników w Jeżowie Sudeckim, ogłosiliśmy oficjalnie nasze partnerstwo w sprawie, która jest absolutnie topowym wydarzeniem w skali światowej.
Nasza organizacja zaangażowała się w realizację Everest Gliding Project - pierwszego w historii lotu szybowcem nad Mt Everest i przelotu nad Himalajami.
Pierwszym człowiekiem który ma tego dokonać jest Sebastian Kawa, absolutny numer jeden w historii zawodów szybowcowych. Piętnastokrotny Mistrz Świata i Europy, jedyny który zdobył trzy tytuły w jednym sezonie.
Przygotowania do wyprawy trwały od wielu miesięcy, lecz ostatnio należało radykalnie przyspieszyć działania, ponieważ rywal Sebastiana na arenie międzynarodowej - Klaus Ohlmann - ogłosił, że również on będzie atakował najwyższe góry świata. To będzie korespondencyjny pojedynek o wejście do historii, ale mamy wszelkie podstawy aby wierzyć, że to nasz polski pilot będzie zwycięzcą. To nie są plany, ale konkretne działania. Wyścig ruszył.
Sebastian Kawa otrzymał od naszych członków najnowocześniejszy szybowiec ASH 25 Mi, oraz dodatkową instalację tlenową umożliwiającą przeżycie w tych ekstremalnych warunkach. W najbliższych dniach sprzęt rusza do Nepalu.
Na Górze Szybowcowej pojawiły się ekipy telewizyjne oraz dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej. Dzięki temu Everest Gliding Project jest już bardzo mocno obecny w mediach. Relacje z przygotowań ukazują się w TVN24, pojawiają się się w prasie i radio.
Mamy najlepszego pilota, topowy sprzęt, zaangażowanie środowiska. Wierzymy że nasz wkład wspomoże sukces tego historycznego wydarzenia

Poniżej kilka linków o projekcie Everest Gliding.


Bieżace informacje również na https://www.facebook.com/KSSJEZOW

16 Wrzesień 2013
Jesienny Obóz Falowo Żaglowy Żar 2013

Uprzejmie informuję, że w porozumieniu z GSS Żar ustaliliśmy podstawowe parametry uczestnictwa w tegorocznej edycji Obozu Falowo-Żaglowego GSS-KSS "ŻAR 2013".

Miejsce: Lotnisko Żar, Międzybrodzie Żywieckie.

Termin: Turnus 1. 19-27.10.2013 - zapisy już zakończone

            Turnus 2.   2-11.11.2013

Koszty - Wpisowe 150 zł przeznaczone na pokrycie  kosztów organizacyjnych, wykładowców, rozrywkę itp., płatne na
               rachunek KSS Jeżów Sudecki, ul Długa 61, 58-521 Jeżów Sudecki, nr. 33 2490 0005 0000 4500 8017 3776
Koszty noclegów i latania  - zgodnie z cennikiem GSS Żar http://www.glidezar.com/, płatne w GSS.

Ilość uczestników: 40 osób

Zgłoszenia: Koordynator Obozu GSS-KSS "ŻAR 2013" Ryszard Bendkowski. Mail: artois12@gazeta.pl, tel 601301604. W zgłoszeniu należy podać, czy pilot będzie dysponował własnym szybowcem - należy podać typ.

Indywidualne wymagania programowe: Prosimy przesłać wraz z lotniczym CV do Szefa Wyszkolenia GSS Żar Pana Leszka Żabickiego wyszkoleniezar@poczta.onet.pl.

Listę uczestników zamkniemy po otrzymaniu 40 wpłat na rachunek jw. Decyduje kolejność wpłat.

Obóz przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną pod okiem doświadczonych instruktorów oraz wykładowców uczyć się i doskonalić w lataniu żaglowym, oraz falowym. Nie ma innych wymagań poza ważnym dopuszczeniem do lotów szybowcem. Program praktycznej części obozu ułożony będzie pod indywidualne potrzeby każdego z uczestników tak, aby każdy kto tego będzie potrzebował uzyskał odpowiednie uprawnienia, lub po prostu polatał na żagli lub fali, o ile warunki pogodowe na to pozwolą.

Program wykładów obejmował będzie zarówno teorię, jak też praktyczne doświadczenie nabyte w trakcie wykonywania lotów żaglowo/falowych przez wykładowców o dużym nalocie.

Tych z Was, którzy będą mieli dopuszczenie do lotów samodzielnych zachęcamy do przyciagnięcia własnego szybowca, aby uniknąć zbyt długiego czekania na szybowiec miejscowy. Liczymy na 10-15 szybowców własnych.

 

Zapraszamy

Ryszard Bendkowski
06 Wrzesień 2013
« pokaż nowsze pokaż starsze »